пʼятницю, 27 березня 2015 р.

Урок просто неба

Тема:
Урок зв’язного мовлення. Урок просто неба. Етюд про природу в художньому стилі.  (Українська література, 5 клас)
Мета:
навчити писати етюди про природу;
розвивати уміння спостерігати, робити власні замальовки природи
виховувати через природу і у природі
Форма проведення:
Урок просто неба
Тип уроку:
Урок засвоєння нових знань
Міжпредметні зв’язки:
Природознавство, музика, образотворче мистецтво
Обладнання:
Дитячі малюнки про природу,  уявний мікрофон, корзина з весняними квітами, вінок із весняних квітів


ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Вступне слово вчителя. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
-          Сьогодні у нас незвичайний урок літератури, бо проводимо ми його не у класі, за партами, а на шкільному подвір’ї, на свіжому повітрі. Такі уроки любив проводити Василь Сухомлинський.
-            Пригадайте, хто такий Василь Сухомлинський?
-            Що ви знаєте про нього?
-            Такі уроки, на свіжому повітрі ви вже проводили з образотворчого мистецтва. Можливо, пригадаєте, як вони називаються?
Пленер(фр. вільне повітря) - живопис на відкритому повітрі, що відтворює кольорове багатство природи, сонячне освітлення й повітряне середовище.
І сьогоднішній урок української літератури ми проводимо просто неба. Ми не будемо користуватися зошитами, підручниками, не будемо читати і писати, а будемо вчитися бачити, слухати й розуміти дерева, квіти й трави.
Коли людина вчиться бачити і розуміти природу, тоді вона стає красивою. А хто з нас не хоче бути красивим? І впевнена, що після нашого уроку ви станете ще красивішими. От побачите! Тож до праці!

ІІІ. Основна частина
 1.Поетична п’ятихвилинка ( концерт на вулиці)
Розпочнемо нашу розмову з загадки. Послухайте і відгадайте:
І весела, й яснолиця,
Дивна в сонечка сестриця.
Роботящу вдачу має,
Землю зелом засіває.
Заквітчає яр і поле,
Принесе у ліс обнову.
Відгадайте, хто вона?
Ну, звичайно, це... (весна).
-            І ось сьогодні ми прославимо весну поетичними рядками. Домашнім завданням для вас було відшукати й вивчити вірші про весняні зміни у природі.
-            Читців я запрошую по черзі підходити до мікрофона й прочитати виразно вивчений вірш напам’ять. А ми будемо дякувати  нашим артистам аплодисментами.
Діти читають вірші у мікрофон, називаючи авторів поезії.
-            Молодці! Гарно справились із домашнім завданням. Завдяки вам ми багато дізналися про весну, про зміни, які вона принесла у природу.
-            Весна у народній творчості змальовується в образі дівчини, у якої має бути обов’язково на голові вінок. І зараз ми теж сплетемо своєрідний вінок зі слів. Подумайте, з чим асоціюється у вас слово весна.
   (Кожен учень називає «своє» слово. Один за одним, називаючи слова, діти беруться за руки і утворюють велике коло – «вінок»).
3. Гра «Розфарбуй слово»
-            Великий вінок ми сплели з різних квіточок – слів. А ще потрібно прикрасити його. Ваше завдання - підібрати епітети до слова весна. Умова  гри: слова не можуть повторюватися.
(Діти по черзі називають епітети до слова весна ).
 – Діти, а зараз ми спробуємо скласти вірш про весну. Я буду читати рядки, а ви добирайте риму. Пригадайте, що таке рима?
Йде весна, і все радіє:
Вона серденько наше /гріє/.
І пташечка весну стрічає,
Веселу пісеньку /співає/.
Які для весни є слова?
Вона красива і /жива/,
Тендітна, ніжна, як купава,
Весела, лагідна й /ласкава/
І скрізь весні лунає: «Слава!».
Вона квітуча і /яскрава/.
Весна іде, немов царівна,
Зелена, сонячна, /чарівна/
Захоплюється щастям світ:
Весна не йде, а вже /летить/.
Ви, діти, весну зустрічайте 
і їй веснянку /заспівайте/!
Діти водять хоровод.
У центрі дівчина у вінку виконує відповідні рухи. Подоляночка роздає кожній дитині по одній квітці (кульбаба, черемха, барвінок ).
6.  Творча робота в групах. Складання сенканів.
-         Кожен з нас отримав в подарунок від Подоляночки квітку. Відповідно отриманих подарунків розділіться на групи.
Діти розділяються на групи.
-         Ваше завдання: скласти синкан. Ключове слово: назва вашої квітки.
 Пригадаймо будову сенкану.
1)      ключове слово;                                
2)      два прикметники;
3)      три дієслова;
4)      речення зі словом;
5)      синонім до назви..
Приклади:
1)      кульбаба;
2)      жовтогаряча, яскрава;
3)      ніжиться, посміхається, гріє;
4)      прокинулась від ласкавого дотику сонця;
5)      маленьке весняне сонечко.
(Після обговорення, кожна група презентує свою квітку)
- Побувавши на лузі, де ми спостерігали за квітами, подумки перекинемося до весняного лісу. Уважно прослухайте текст, який написав В.Сухомлинський, і уявіть собі таку картину.
Навесні ми пішли до лісу. Зійшло сонце, дихнув легенький вітерець, і всі дерева в лісі заспівали. Кожне співало свою пісню. 
Береза співала ніжну пісню. Слухаючи цю пісню, хотілося підійти до білокорої красуні й обняти її.
Дуб співав мужню пісню. Коли ми слухали пісню дуба, нам хотілося бути сильними, відважними.
Верба, що схилилась над ставком, співала задумливу пісню. Прислухаючись до пісні верби, ми подумали, що прийде осінь і листячко з дерев осиплеться.
Горобина співала тривожну пісню. Ця пісня навіяла Думку про темну ніч і бурхливу грозу, від якої гнеться тонка горобина, немов шукаючи захисту.
Ось які пісні почули ми в лісі.
-          Чи сподобалися вам пісні дерев?
-          Чия пісня сподобалася вам найбільше? Чому?
-          У якому стилі написано прослуханий твір? Доведіть свою думку.
-          Які художні засоби використовує автор?
-          Який за обсягом прослуханий твір?
8. Теорія літератури.
Твір В.Сухомлинського «Все в лісі співає» є етюдом. Що таке етюд, ми з'ясуємо на сьогоднішньому уроці.
-          Що таке етюд?
1)      Образотворче мистецтво.
(Учень – художник демонструє виконані ним етюди).
-            Етюд це твір образотворчого мистецтва допоміжного характеру, виконаний з натур
2        Музика.
(Учень - музикант виконує невеличкий етюд на музичному інструменті або прослуховування запису)
-          Етюд - невеликий музичний твір віртуозного характеру.
3    Література.
У літературі етюд - це невеликий твір допоміжного характеру, який виконується безпосередньо з натури, з метою кращого її вивчення або начерк для майбутнього твору.
-          Основні ознаки етюду визначимо разом.
   Який за обсягом? / Коротка форма /
     Що описується? /Безпосередні враження від природи /
3 Чи відчувається думка автора? / Висловлення своїх почуттів /
     Чи використовуються художні засоби? / Образність мови /
9. Колективне складання етюду
-          Сьогодні ми разом складемо пейзажний етюд.
-          Що таке пейзаж?
-          Роздивіться навкруги. Які зміни у природі відбулися з приходом весни?
-          Які стоять дерева?
-          Про що мріють дерева?
-          Яку думку думає старий каштан, що стоїть біля школи?
-          Про що шепоче трава?
-          Що хоче розповісти краплинка роси?
-          Чим пахне вітер?
-          Як розмальоване небо?
-          Чому похилився і плаче отой кущик? Що трапилось?
-          Чого бояться квіточки на отій клумбі?
-          Чи потрібна допомога рослинам?
-          Яка?
-          Коли радіє людина, а коли плаче?
-          Коли радіють дерева, кущі, квіти?
-          А коли плачуть?
-          Висновок: природа теж відчуває, розуміє, любить і ми повинні…
-          Що ми повинні?
11. Складання етюдів(робота в групах)
-            І я хочу вас теж похвалити. Молодці! Як ви вертались додому, то за ваш одяг зачепилися деякі речі. Розділіться на групи:
1-ша група – латаття /болото/
2-га група –  камінці /море/
3-тя група – листочки конюшини /поле/
4-та група – гілочка ялини /ліс/
-          Завдання групам: скласти невеличкий етюд (5-6 речень).
(Групи працюють над завданнями.
Виступи представників груп.)
12. Екологічна хвилинка.
-         Я переконалася, що ви вмієте бачити, слухати і розуміти природу. Але не всі це вміють, а, можливо, не хочуть. Дуже часто ми зустрічаємо випадки байдужого ставлення до природи. Як наслідок такої байдужості – наша річка. Напевне, не всі з вас знають, що це старе русло Турії. Колись тут шуміли води, чути було голоси птахів, а тепер...
Учениця читає вірш Ліни Костенко «Ще назва є, а річки вже немає».
Ще назва є, а річки вже немає.
Усохли верби, вижовкли рови,
І дика качка тоскно обминає
Рудимент альні залишки багви.

Куди ти ділась, річенько? Воскресни!
У берегів потріскались вуста.
Барвистих лук не знають твої весни,
І світить спека ребрами моста.

Стоять мости над мертвими річками.
Лелека зробить декілька кругів.
Очерети із чорними свічками
Ідуть уздовж колишніх берегів. 
-         Саме від нас залежить, чи буде наша планета зеленою. Прислухайтесь, як благає природа:
Не рубайте, не губіть.
Не ламайте, не знущайтесь,
Пожалійте, приголубте,
Нагодуйте, оживіть.
IV. Закріплення вивченого. Оцінювання.
-          Що ви можете сказати про сьогоднішній урок просто неба?
-          Хто любив проводити такі уроки?
-          Що найбільше сподобалось на уроці?
-          Що нового дізналися?
-          Що таке етюд?
-          Які вимоги до етюду?
-          Чи важко написати етюд?
-          А вам хочеться його написати?
 VІ.  Домашнє завдання.
Засій своє поле,
Свій сад посади.
Свій колос зрости
І склади свою пісню.
Написати етюд про природу.


пʼятницю, 13 березня 2015 р.

«У казковому світі мови».

12 березня присутні в в актовій залі поринули в \у прекрасний світ української мови завдяки цікавій філоологічній грі. учасниками якої стали учні 5-А класу
                                                 Хід проведення заходу
Презентація «Як виникла мова»
На сцені з’являється ведучий
Ведучий: Доброго дня шановні глядачі в ефірі телевізійний канал « TV- казка» і щотижнева програма «У казковому світі мови». З вами ведучий Міньков Віталій     Сьогодні в нашій програмі ми спостерігатимемо за цікавою філологічною грою, учасниками якої будуть учні 5-А класу.
Звучать фанфари. У залі з’являються учасники гри.
Ведучий: Із задоволенням представляю вам наших гравців. За лівим столом розташувалася команда «Козаки»,за правим – команда «Україночки». Привітаємо учасників. 
Гра має бути напруженою, але чесною і справедливою В оцінюванні нашої гри,відповідей учасників,їхніх знань української мови, артистизму, дотепності й спритності нам допоможе вельмишановне  журі.
Знайомство з членами журі. Вітальне слово голови журі учасникам конкурсу.
Конкурс «Візитка»
Ми оголошуємо перший конкурс. – «Візитка». Кожна команда має представити своїх учасників, назвати девіз і висловити побажання для суперника.
Виступ команд.
З командами познайомились. Журі виставило перші оцінки, а ми переходимо до наступного конкурсу – «Мовне асорті».
Конкурс  «Мовне асорті»
Кожна команда має за 2 хвилини дати якомога більше відповідей на однакову кількість запитань. Журі буде фіксувати загальну кількість правильних відповідей. Максимальна кількість балів за конкурс – 5
Запитання для команди «Козаки»
1  Державна мова України. (Українська)
2. З якого знаку починається діалог:( З тире)
3. Наука, що вивчає звуки мови. (Фонетика)
4.  Назвіть головні члени речення. (підмет і присудок)
5  Як називають літери, записані у певному порядку. (Алфавіт)
6  Що вивчає графіка?( Знаки письма)
7  Скільки букв  «о» в слові «молоко»? (Три)
8   Остання буква у слові «сім» ( Ем)
9   Словниковий склад мови. (Лексика)
10. Скільки звуків у слові «джміль»? (Чотири)

Запитання для команди «Україночки»
1  Найменша одиниця мови. (Звук)
2  Слова, що мають спільний корінь. (Спільнокореневі)
3. Скільки звуків у слові «легенький»?( Вісім)
4  Який знак ставиться наприкінці розповідного речення? (Крапка)
5. Яка літера не має звука? (М’який знак)
6.  Словник, з якого дізнаємося значення слів. ( Тлумачний)
7.  Сьомий відмінок української мови. ( Кличний)
8.  Як виділяється пряма мова на письмі? ( Береться в лапки)
9.  Речення з однією граматичною основою. ( Просте)
10. Що вивчає орографія? (Правопис слів)
Конкурс  «Домашнє завдання»
 Вірш  про рідну мову

                                                 2-3 висловлювання про мову
Підбиття підсумків. Виступ представника журі.
Ведучий 
Напружена гра. Учасники прагнуть перемогти, тому наступний конкурс «Цікаве запитання»
Конкурс « Цікаве  запитання»
Кожна команда ставить супернику два запитання пов’язані з мовою. Журі оцінює не лише правильну відповідь,  а й дотримання культури поведінки й мовлення, правильнеоформлення питання. Максимальна кількість балів за конкурс – 3 бала
Рекламна пауза («Пісня «Рідна мова»)
Ведучий  Ви дивитесь інтелектуальну філологічну гру «У казковому світі мови». Капітани, ви маєте чудову можливість додати своїм командам бали. Для капітанів конкурс «Римування»



Конкурс «Римування»
Картка для команди «Козаки»
Сміх, сніг, краса, весна
Картка для команди «Україночки»
Буває, забуває, мова, діброва.


Ведучий Учасники команд – діти сміливі, дотепні,спритні й, без сумніву, розумні. А чи володіють вони акторськими здібностями? Про це ми дізнаємося з наступного конкурсу – «Прямо чи влучно»
Конкурс «Прямо чи влучно»
Кожна команда отримує листочки з записаними фразеологізмами. Ці сталі вислови сприймаються як одне ціле. саме ці сполучення слів найяскравіше виражають національний характер мови. Отже, ви маєте без слів розіграти записані фразеологізми, а команда суперників відгадати і назвати їх


Картка для команди «Козаки»
1.      Тинятися з кутка в куток.
2.      Відривати голову
3.      Довести до ручки.
4.      На лобі написано.
Картка для команди «Україночки»
1.      Взяти ноги в руки.
2.      Втерти носа.
3.      Води в рот набрати
4.      Змотувати вудки
5.       
Реклама («Пісня  «Мова єднання»)

Ведучий Наш ефірний час закінчується. Журі підбиває підсумки,а ми всі разом виконаємо пісню «Україна - це ми"

Ведучий  Час ефіру вичерпано Дякуємо за прекрасну гру. Зичимо всім присутнім наснаги у вивченні рідної мови. Говоріть нею,спілкуйтеся нею,бо це справді Б ОЖИЙ ДАР. З вами був Міньков Віталій й програма «У казковому світі мови». До зустрічі на каналі « TV- казка»